LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2008-05-25

Weranda


Ostatnio byliśmy w Jastarni i udało nam się zjeśc obiad i coś słodkiego w Werandzie. Zawsze tam trudno o miejsca, bo atmosfera domowa, menu niebanalne, a desery wyjątkowe. Tym razem jednak mieliśmy szczęście - poza sezonem to szczególnie miła knajpka; na dworze wiatr hula, a my przyjemnie gawędzimy z córką właścicieli, zamawiamy placek pszenny z łososiem według miejscowego przepisu albo śledzie po kaszubsku z gorącymi ziemniakami. Innym razem próbujemy tortu pralinowo-marcepanowego i porównujemy go z niezrównanym czekoladowym tortem Fedora... Poezja. Przyjeżdżają do Werandy wczasowicze z całego Helu, bo to bardzo klimatyczne miejsce, zaaranżowane w każdym szczególe.

Kuchnia Neli


Spośród kilkudziesięciu książek kucharskich, które stoją u mnie na półkach, najważniejsza jest na pewno książka Neli Rubinstein. To z niej pochodzą moje najlepsze przepisy, to dzięki Neli umiem gotowac w szybkowarze - i robię to codziennie - i to ona wreszcie odkryła przede mną tajemnice kuchni staropolskiej, ziemiańskiej czy europejskiej. Lubię, kiedy ktoś gotuje z pasją i potrafi o tym opowiedziec. A Nela Rubinstein potrafi na pewno. Jest artystką, ktorej udało się w kuchni połączyc prostotę i wyrafinowanie, co nie jest łatwe.

Książka - mit, która stała się ważna dla wielu smakoszy i zniknęła z księgarń, na szczęście w 2006 roku ukazało się wznowienie i mogłam sobie je kupic, bo stare wydanie mocno już sfatygowane...

Polecam serdecznie wszystkim prawdziwym smakoszom! Wielbicieli past i kuchni nowoczesnej odsyłam do innych książek...