LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2009-05-31

Kurczak po węgiersku z kładzionymi kluseczkami

Zapracowana, roztargniona, źle zorganizowana etc., nie miałam czasu ani na gotowanie, ani na pisanie na blogu. Jednocześnie tęskniłam za prostymi polskimi smakami, za mięsem, sosem i mizerią, z nienawiścią patrzyłam na sushi albo jakieś zielone curry z kurczaka, które z konieczności, dla towarzystwa, z braku czasu itp. jadałam... Żołądek wołał o domowe jedzenie, kubki smakowe krzyczały: dość gotowców i knajp warszawskich - które są coraz gorsze (no nie wiem, może po prostu moje wymagania rosną...), ale nie bardzo dało się inaczej, z powodów wyżej wymienionych.

I doczekałam się pierwszego od miesiąca wolnego weekendu. Zaszalałam w kuchni i upiekłam bułeczki, chleb, ugotowałam młodą kapustę z mięsem, udusiłam różne mięsa, ugotowałam kluski kładzione, o sałatkach nie wspominając. Odpadłam przy deserze, który zrobił - jako fanatyk słodyczy - mój Mąż.

Powiecie, że kurczak po węgiersku to nie jest polska potrawa? Macie rację, ale... "Polak, Węgier dwa bratanki (...)", a poza tym kuchnie te zbliżone są jakoś do siebie, tyle że węgierska ma więcej charakteru.
Ponadto - jak już wspominałam wielokrotnie - mięsa uwielbiam głównie duszone i nie wiem, jak długo będę pisać tego bloga, ale zapewniam, że przepisów na duszone mięsa mam jeszcze pod dostatkiem... Taki kurczak w papryce wędzonej (pycha!) i mielonej słodko-pikantnej (csemege/ csipos na niej napisane) to danie, które podaję z kluseczkami nie węgierskimi, wprawdzie, ale zwykłymi kładzionymi, na które przepis sama sobie wymyśliłam. Do tego polska, jak najbardziej, kwaśna mizeria ze śmietaną i dużą ilością szczypiorku. Niebo w gębie, nareszcie! Zdjęcia nie dość piękne, za co przepraszam, ale rodzina czekała niecierpliwie, spoglądając raz po raz w kierunku stołu...


Składniki:
  • 4 udka kurczaka przekrojone na pół i obrane ze skóry (jeśli małe, można dać więcej porcji)
  • 2-3 młode cebule
  • 2 łyżki wędzonej mielonej papryki
  • 2 łyżki słodko-pikantnej papryki węgierskiej (można mniej, jeśli ktoś się boi)
  • sól, pieprz
  • kilka łyżek śmietany
  • olej lub smalec, jeśli chcemy być wierni tradycyjnej kuchni węgierskiej
Cebulę należy pokroić w grubą kostkę i króciutko podsmażyć na oleju, dodać paprykę i mieszać energicznie przez chwilę, by jej nie przypalić, dołożyć posolone udka, podlewać wodą kilkakrotnie i dusić do miękkości - około 1/2 godziny, ale to od wielkości udek zależy. Pod koniec duszenia dodać 2-3 łyżki kwaśnej śmietany (wymieszanej najpierw z kilkoma łyżkami paprykowego sosu spod udek) i dusić jeszcze przez kilka minut. Jeśli sos okaże się zbyt gęsty - uzupełnić wrzątkiem i jeszcze pogotować. Podawać z kluseczkami i czerwonym winem.

Przepis na proste i szybkie kluseczki kładzione:

Składniki
:
  • mąka
  • 2 jaja
  • kefir lub maślanka, jogurt też się nadaje
  • woda
  • sól
Nie umiem podać dokładnych proporcji, bo robię to tak: w dużym garnku, kiedy mięso się jeszcze dusi, nastawiam wodę na kluski, solę ją dopiero wtedy, kiedy zacznie wrzeć. W tym czasie przygotowuję ciasto. W misce mieszam trzepaczką do sosów (!) jaja, sól, kefir ( duży chlust) wodę ( znów duży chlust) i sypię mąkę, intensywnie mieszając ciasto, aż osiągnie pożądaną przeze mnie gęstość, to znaczy da się już formować łyżką kluseczki i wrzucać do garnka, ale ciasto można jeszcze mieszać trzepaczką. Jeśli uznam, że ciasta jest zbyt mało - dodaję wody i mąki i znów mieszam; zapewniam, że nie ma żadnych grudek. Kluseczki formuję łyżką umoczoną we wrzątku i wrzucam do wody, jedną po drugiej. Kiedy uporam się z zawartością miski i ostatnie kluseczki wypłyną już na powierzchnię - odcedzam je i podaję. Można polać masłem, by się nie skleiły. Moje kluski są bardzo delikatne i puszyste, niezbyt twarde, bo takich nie lubię, ale to zależy od upodobań, można po prostu dodać więcej mąki. Polecam!

7 komentarzy:

margot pisze...

a ja uwielbiam takie kluski i to najlepiej z samym topionym masłem plus surówka
A na drugi dzień smażę takie kluski z dodatkiem jajecznicy ,mniam ,mniam ,chyba sobie zrobię :)

buruuberii pisze...

ojjjj An-no - kluski kladzione - uwielbiam w kazdej postaci, ze nie wspomne o wersji slodkiej z mlekiem (pewnie Ci sie to nie spodoba ;-)

A czy kurczak to cos a la csirkepaprikás? Wedzona papryka - to istna nowosc dla mnie, juz wiem co przywioze z podrozy do Tokaju, niestey szybko to nie bedzie... Usciski :-)

Ania Włodarczyk vel Truskawka pisze...

Ja też z frakcji kluskowców! MOgłabym je jeść do końca życia, uwielbiam!

A można wiedzieć, jakiż to deserek przyrządził fanatyk słodyczy? :)

Oj, tez tak mam ze zdjęciami dań obiadowych: niebardzo chce się pstrykać foty, gdy jedzenie stygnie, w brzuchu burczy, a domownicy czekają...

Małgoś pisze...

An-no, toż to czyste szaleństwo w Twojej kuchni się odbyło! Czuję, że spędziłaś tam cały dzień, by nadrobić te wszystkie niekulinarne minione dni... :)
Kurczak pierwsza klasa! :)

An-na pisze...

Dziewczyny, kurczaka polecam bardzo, to potrawa pyszna i pięknie, żywo czerwona, a kluchy - też mają swoich wielbicieli...

Buruuberii - nie sprawdziłam, czy to ten przepis, ale możliwe, że tak. Paprykę wędzoną musiałam kupić sobie w Polsce, bo na Węgrzech nie umiałam jej znaleźć...

Małgosiu - szaleństwo to mało powiedziane! Dobrze, że przez dwa dni miałam gości ;)

Margot -kluchy to coś , co jadam warunkowo - muszą być naprawdę dobre. Od dzieciństwa odmawiałam jedzenia niedobrych makaronów, a rodzina wykończyła mnie ziemniaczanymi kluskami kładzionymi. Nie jadłam ich potem przez kilka lat. A teraz, żeby było śmieszniej, moja Mama chciała mnie poczęstować kluskami z truskawkami. Nie dałam się skusić, o nie ;)
Aniu, o deserze jeszcze napiszę, bo to mascarpone z bitą śmietaną i truskawkami, ale ja ze słodyczy najbardziej lubię śledzie... Przeważnie.

Magoda pisze...

To kolejny zestaw jaki od Ciebie odgapię! Jesteś genialna i niezastąpiona!
Dziękuję i pozdrawiam.

An-na pisze...

Magodo, cieszę się, tylko pamiętaj, by paprykę wrzucić na tłuszcz i jej nie przypalić, warto szybko podlać wodą.
Pozdrawiam :)